Az elején leszögezném, hogy nem szeretem a Valentin napot. Egy üres marketingfogásnak látom, amikor el lehet adni a máskor piacképtelen lépegető szívecskéket. E sekélyesség ellen két dolgot tehetünk. Elutasíthatjuk az egész hóbelebancot, vagy igyekszünk tartalommal telíteni az ürességet. Én inkább ez utóbbit választom. Előveszek inkább néhány filozófust, lássuk, hogyan gondolkodtak a szerelemről! A nézőpontok forgatagában talán kristályosabb lesz az is, mi hogyan gondolkodunk erről.
Nem csoda, hogy annyi filozófust foglalkoztatott a szerelem. Meghatározza életünket, a legmélyebb régióinkat rázza meg, és fölfedi létezésünk ellentmondásait és tragédiáit.
Itt van a megismételhetetlenségbe vetett hitünk. Úgy érezzük, hogy egyetlenek vagyunk, ahogyan párunk is, és senki sem tesz minket pótolhatóvá, lecserélhetővé. De amint meg akarjuk ragadni egyediségünk, máris nevetséges általánosságok közt markolászunk. Mert miben rejlik vajon az egyediségünk? A cselekedeteinkben? Ugyan hány olyan cselekedetünk van, amit nem tudna megtenni Akárki Más? Az érzéseinkben? Én szeretek. De hányan szeretnek még? A gondolatainkban? Hány olyan gondolatunk van, amit más nem gondolhatna? Vagy talán pont a szerelemtől várjunk azt az illúziót, hogy szemet hunyhassunk átlagosságaink fölött?
Vagy itt van az időbeliség kérdése. Mindannyian az örök szerelemre vágyunk. Kivételes alkalom, amikor az Én és a Te közt feloldódik minden határ, és elveszítjük a múltunkat és jövőnket. Csak a pillanat számít, amikor és amiben forrón öleljük egymást. De ez nem is igazi veszteség! Aki a pillanatban létezik csupán, az kiszakad az idő folyamából. Extázisba kerül. A pillanat élménnyel telítődve szétfeszíti az idő kereteit, és a repedéseken át beszivárog az Örökkévalóság. Majd véget ér a kivételes alkalom, az örökkévaló semmivé foszlik, és újra csak véges emberek maradunk. Megérintjük az örökkévalót majd visszahullunk a kezdet és a vég fogságába.
Az időben pedig ott az ismétlődés, ami szürkévé tehet, megszokottá. Ugyanúgy kelni, fáradtan ugyanúgy hazatérni a munkából... Hol van a hétköznapiban az isteni? Maga az érzés is mindig különlegesnek tűnik, mindig megismételhetetlenek. Az első szerelem. Majd a második. Majd a ki tudja hányadik. Mindegyik különleges? Mégis mindegyik szerelem?
És mennyire egyszerű érzelem! Mindenki átélheti, nincs kötve tudáshoz, ranghoz, vagyonhoz. Néha úgy tűnik, sokkal egyszerűbb érzelem, mint a boldogság. De csalóka látszat ez is. Amikor kikérdezzük mibenlétéről a szerelmet, akkor válik egyre bonyolultabbá, érthetetlenné, csodálatossá.
A szerelem legszemélyesebb érzéseink egyike, mibenlétéről végső, objektív válasz nem adható. A gondolati rendszerek mögött mindig ott van a gondolkodó, aki a létét meghatározó kérdésekre keresi a válaszát. A filozófiában – mint minden más területén –, itt sem fogunk kész választ kapni, csupán újabb, és mélyebb nézőpontokat nyerhetünk saját szerelmeink megértéséhez.
Utolsó kommentek